كابينت ام دی اف MDF

کابینت ام دی اف MDF

كابينت ام دی اف MDF

كابينت ام دي اف MDF امروزه در طراحي فضاي داخلي آپارتمان‌ها آشپزخانه نه فقط به عنوان يك فضاي صرفا كاري براي پخت و پز، شستن ظروف و لباس، بلكه علاوه بر اينها به عنوان زيباترين و پاكيزه‌ترين بخش و جزئي از دكوراسيون خانه در نظر گرفته ميشود.

آشپزخانه نه تنها مانند گذشته و همانند اتاق هاي خواب جداي از سالن پذيرايي و نشيمن نيست بلكه جهت دسترسي بهتر و آسان بودن برقراري ارتباط ميان مهمان و ميزبان فضاي آشپزخانه و پذيرايي بدون هيچ ديوار يا ديوار كوتاه (Open) به يكديگر متصل هستند.

اين طراحي نوين و استفاده از لوازم لوكس و گوناگون مانند يخچال، ماشين ظرفشويي و لباسشويي فر و ماكرو ويو نيازمند جاگذاري درست همراه با طراحي زيبايي‌شناسانه است.

(البته بهتر است ماشين لباسشويي در فضاي رختكن حمام يا فضاي ديگري كه داراي مسير فاضلاب است قرار داده شود تا مجبور نباشيم لباس‌هاي چرك را براي شستشو وارد آشپزخانه نماييم. اين امر مستلزم پيش‌بيني فضاي مورد نياز لباسشويي در جايي يراز آشپزخانه توسط مهندسين طراح و نقشه‌كش ساختمان است.)

معمولا پس از خريد دستگاه آپارتمان يا ساخت منزل پس‌از اينكه مسير لوله‌هاي فاضلاب يا آب سرد و گرم مشخص شده‌اند نوبت به طراحي كابينت آشپزخانه مي‌رسد.

و اين خود نوعي محدوديت براي هم سفارش دهنده و هم سازنده كابينت است.

چراكه مي‌بايست به اجبار طرح و نقشه جاگذاری كابينت ام دی اف MDF را براساس عملكرد لوله‌كش فاضلاب يا لوله‌كش گاز انجام دهد و چنانچه هريك ازين افراد از معمار تا سراميك‌كار و… براي جانمايي كابينت‌ها اقدام نادرستي انجام دهند در طرح نهايي كابينت محدوديت ايجاد كرده و گاهي نيز موجب وارد شدن خساراتی مي‌شوند.

کابینت ام دی اف MDF

خسارات کلی به طور نمونه:

1- انتخاب نامناسب براي لوله‌هاي سرد و گرم و فاضلاب در آشپزخانه. فاصله افقي لوله‌هاي سرد و گرم و فاضلاب براي ماشين لباسشويي و ظرفشويي از گوشه‌هاي آشپزخانه ترجيحا بايد بيش از 90 سانت باشدتا هنگام جاگذاري ماشين لباسشويي بين كابينت‌ها درِ كابينت كنجي (ثابتي‌دار) هنگام باز و بسته شدن به بدنه ماشين گير نكند.

2- طراحي نادرست براي ساخت پنجره: پنجره در آشپزخانه بايد به گونه‌اي طراحي و ساخته شود كه هنگام باز و بسته شدن درِ آن، به وسايل روي كابينت ام دی اف MDF آشپزخانه گير نكند و ارتفاع پاييني پنجره از 95 سانت كمتر نباشد.

براي اين منظور بهتر است يك كتيبه در پايين پنجره به‌طور ثابتي طراحي كرد تا چنانچه سينك ظرفشويي زير پنجره قرار گرفت شير آب مانع باز و بسته شدن پنجره نباشد. چنانچه قرار دادن كتيبه پايين پنجره مورد پسند نباشد ميتوان از پنجره با در كشويي يا زاويه‌دار بهره برد.

3- پيش‌بيني جانمايي آشپزخانه در بخشي از فضاي آپارتمان كه برآمدگي‌ها و فرورفتگي‌هاي اطراف ستونهاي اصلي ساختمان مانع چيدمان و طراحي زيباي آشپزخانه مي‌شود.

براي اين منظور هنگاه انتخاب نقشه ساختمان ميبايست دقت شود ضلعي از ساختمان براي آشپزخانه تعيين گردد كه ديوارها كمترين فرورفتگي و برآمدگي را دارد.

4- شيب كف آشپزخانه و طراز بودن ديوارها: در بسياري از آپارتمان‌ها شيب كف آشپزخانه با آنكه كفشور كف آن گذاشته شده صفر در نظر گرفته مي‌شود (نظافت و شستشو با كمك تي) يا آنكه شيب سراميك كف به طور ملايم به سمت كفشور درآمده كه هردوي اين شيب‌ها هيچ مشكلي را براي جاگذاري و نصي كابينت ايجاد نميكنند.

اما چنانچه اين شيب‌ها تند يا نامنظم باشند مشكلات زيادي را حين نصب براي كابينت‌كار ايجاد مي‌نمايد و همچنين طراز نبودن كاشي‌هاي ديوار ميتواد هنگان نصب مشكل ساز شده و از ظرافت و كيفيت كار بكاهد.

نتیجه گیری پایانی

در اين گفتار به طور نسبی درميابيم طراحی و انتخاب نقشه ساختمان و نيز اينكه اجراي پروژه به دست چه كسي با چه ميزان دانش و تجربه انجام گردد ميتواند در طراحي و چيدمان كابينت و وسايل آشپزخانه تعيين كننده باشد.

در نتيجه نبايد گمان كرد كه ساخت كابينت ام دی اف MDF و حتي كمد ديواري مربوط به مراحل پاياني كار است و صرفا بخواهيم در آخرين مراحل ساخت خانه به آن بپردازيم چراكه اين نگرش منجر به بروز خطاهايي در طراحي و ساخت مي‌شود كه مي‌تواند زيبايي و ايمني و دوام اجزاي خانه را بكاهد.

در گفتارهاي پس از اين كه بازهم مربوط به سازه‌هاي ام دي اف هست توضيح داده خواهد شد كه چگونه مي‌توان با طراحي كمد ديواري و يا تخت تاشو از فضاي اتاق بيشترين استفاده را داشت ضمن اينكه ميزان ورق ام دي اف به كار رفته براي سفارش دهنده مقرون به صرفه باشد.